Plan your Brisbane schools postcard competition


In October and November 2017 Brisbane City Council invited primary school students all over Brisbane to share their favourite places, as part of celebrating what is most loved about Brisbane and helping shape our city's future as part of Plan your Brisbane.

Students were asked to do a sketch, add a photo or write a story about their favourite place.


Outcomes from entries received

We received around 2000 entries from students all over Brisbane. Common themes included parks and greenspace, our friendly and safe environment, transport hubs, landmark places such as South Bank and places in local neighbourhoods.

Thank you to all students who participated. Council will analyse the themes of all postcards in closer detail to hear the voices of our young people and help develop a charter of principles to guide future decision-making for our city.

The lucky winners are listed below.


Click here to view all 50 of the winning entries


Competition winners

Jerimiah Falaniko – Durack State School

Grace Dolling – Gumdale State School

Eli Drew – Wellers Hill State School, Tarragindi

Chloe Spiers – Yeronga State School

Henry Russell – St Ita’s, Dutton Park

Emmanuel Toleafoa – Durack State School

Emily Grajdan – Ashgrove State School

Taehee Ong – Stretton State School

Dane Erasmus – Gumdale State School

Ivy – Dutton Park State School

Rachel Varanasi – Wavell Heights State School

London Freshwater – Greenslopes State School

Analeigh Tarca – The Gap State School

Aoxi (Yoyo) Wang – St Peters Lutheran College, Indooroopilly

Dexter Balucinski – Forest Lake State School

Alexis Chaffey – Everton Park State School

Erin Fairgrive – St Dympna’s Primary School, Aspley

Ceilidh McNeilly – Jamboree Heights State School

Aditya Bhat – Eagle Junction State School

Charli Moffatt – Gumdale State School

Nayeon Hong – Grand Avenue State School, Forest Lake

Olivia Jacoby – Ironside State School, St Lucia

Milla Fletcher – Ashgrove State School

Jaylah Newcombe – St Oliver Plunkett Primary School, Cannon Hill

Jairo Ramos – Craigslea State School, Chermside West

Sienna Finch – Eagle Junction State School

Dominic Bosel – Craigslea Primary School

Lily Ranse – Ashgrove State School

Pipi Newman – Hilder Rd State School, The Gap

Amelia Clements – Jamboree Heights State School

Isabelle Witham – Brighton State School

Nimna Unantenna – Grand Avenue State School, Forest Lake

Assisi Cooper – St Oliver Plunkett Primary School, Cannon Hill

Thomas Casson – Wooloowin State School

Eli Brooks – Earnshaw State College, Banyo

Ebony Holmes – St Pius Primary School, Banyo

Xavier Brooks – Earnshaw State College, Banyo

Dylan Woodfeild – Eagle Junction State School

Stephen Ma – Wishart State School

Carmen O’Connell – Hilder Road State School, The Gap

Una O’Brien – All Hallows’ School, Brisbane

Asli Gudul – Boondall State School, Brisbane

Bella Bartley – All Hallows’ School, Brisbane

Scarlett Swanepoel – All Hallows’ School, Brisbane

Amelia Dann - All Hallows’ School, Brisbane City

Khalea Cotterill – Wavell Heights State School

Ava Kozlovokis - All Hallows’ School, Brisbane City

Hana Lavery - All Hallows’ School, Brisbane City

Juliet Allen - All Hallows’ School, Brisbane City

Hannah Manton - All Hallows’ School, Brisbane City


In October and November 2017 Brisbane City Council invited primary school students all over Brisbane to share their favourite places, as part of celebrating what is most loved about Brisbane and helping shape our city's future as part of Plan your Brisbane.

Students were asked to do a sketch, add a photo or write a story about their favourite place.


Outcomes from entries received

We received around 2000 entries from students all over Brisbane. Common themes included parks and greenspace, our friendly and safe environment, transport hubs, landmark places such as South Bank and places in local neighbourhoods.

Thank you to all students who participated. Council will analyse the themes of all postcards in closer detail to hear the voices of our young people and help develop a charter of principles to guide future decision-making for our city.

The lucky winners are listed below.


Click here to view all 50 of the winning entries


Competition winners

Jerimiah Falaniko – Durack State School

Grace Dolling – Gumdale State School

Eli Drew – Wellers Hill State School, Tarragindi

Chloe Spiers – Yeronga State School

Henry Russell – St Ita’s, Dutton Park

Emmanuel Toleafoa – Durack State School

Emily Grajdan – Ashgrove State School

Taehee Ong – Stretton State School

Dane Erasmus – Gumdale State School

Ivy – Dutton Park State School

Rachel Varanasi – Wavell Heights State School

London Freshwater – Greenslopes State School

Analeigh Tarca – The Gap State School

Aoxi (Yoyo) Wang – St Peters Lutheran College, Indooroopilly

Dexter Balucinski – Forest Lake State School

Alexis Chaffey – Everton Park State School

Erin Fairgrive – St Dympna’s Primary School, Aspley

Ceilidh McNeilly – Jamboree Heights State School

Aditya Bhat – Eagle Junction State School

Charli Moffatt – Gumdale State School

Nayeon Hong – Grand Avenue State School, Forest Lake

Olivia Jacoby – Ironside State School, St Lucia

Milla Fletcher – Ashgrove State School

Jaylah Newcombe – St Oliver Plunkett Primary School, Cannon Hill

Jairo Ramos – Craigslea State School, Chermside West

Sienna Finch – Eagle Junction State School

Dominic Bosel – Craigslea Primary School

Lily Ranse – Ashgrove State School

Pipi Newman – Hilder Rd State School, The Gap

Amelia Clements – Jamboree Heights State School

Isabelle Witham – Brighton State School

Nimna Unantenna – Grand Avenue State School, Forest Lake

Assisi Cooper – St Oliver Plunkett Primary School, Cannon Hill

Thomas Casson – Wooloowin State School

Eli Brooks – Earnshaw State College, Banyo

Ebony Holmes – St Pius Primary School, Banyo

Xavier Brooks – Earnshaw State College, Banyo

Dylan Woodfeild – Eagle Junction State School

Stephen Ma – Wishart State School

Carmen O’Connell – Hilder Road State School, The Gap

Una O’Brien – All Hallows’ School, Brisbane

Asli Gudul – Boondall State School, Brisbane

Bella Bartley – All Hallows’ School, Brisbane

Scarlett Swanepoel – All Hallows’ School, Brisbane

Amelia Dann - All Hallows’ School, Brisbane City

Khalea Cotterill – Wavell Heights State School

Ava Kozlovokis - All Hallows’ School, Brisbane City

Hana Lavery - All Hallows’ School, Brisbane City

Juliet Allen - All Hallows’ School, Brisbane City

Hannah Manton - All Hallows’ School, Brisbane City